Kategorie
Technologia

Zegarki sportowe

Postęp technologiczny dotyczy niemal każdej dziedziny życia. Nie tylko aktywni sportowcy ale także osoby monitorujące dzienną aktywność nie mogą obejść się bez zegarka sportowego. Ilość oferowanych gadżetów jest ogromna. Jak w tym gąszczu wybrać najlepszy zegarek sportowy dla siebie?

Przed zakupem należy wnikliwie rozważyć nasze potrzeby, co z tym idzie funkcje, jakie musi posiadać zegarek. W zależności od preferowanej dyscypliny sportowej wybieramy zegarek przeznaczony na siłownię, do biegania, jazdy na rowerze, pływania, nurkowania, chodzenia po górach lub też jedynie spacerowania. Dzięki dedykowaniu zegarków poszczególnym dyscyplinom wybierajmy ten, który posiada wszystkie niezbędne funkcje, natomiast odrzućmy te, których funkcje będą nam zbędne. Wybierając zegarek sportowy zwróćmy uwagę na materiał z którego jest wykonany, w tym odporność na wodę oraz wygląd dostosowany do własnego gustu.

Najprostszym jest zegarek monitorujący aktywność dzienną. Do jego podstawowych funkcji, oprócz oczywiście odmierzania czasu powinny dochodzić krokomierz i przelicznik spalonych kalorii, miernik snu oraz aktywności fizycznej. Tego typu zegarek dedykowany także początkującym powinien być lekki z długo działającym akumulatorem, wodoodporny i posiadać możliwość połączenia z urządzeniami korzystającymi z systemu IOS i Android.

W przypadku biegaczy zegarek sportowy powinien być wyposażony dodatkowo w funkcje pulsometru, modułu GPS z funkcją mierzenia dystansu i czasu, ewentualnie funkcję trenera osobistego i odtwarzacza mp3.

Rowerzyści zachwycenia będą zapewne trybem treningu rowerowego z monitorem rytmu oraz alerty czasu i dystansu. Zbędna natomiast będzie w tym przypadku funkcja odtwarzacza.

Dla pływaków w zegarkach sportowych przygotowana jest funkcja treningu pływackiego. Zegarki takie cechować musi wodoszczelność minimum 5atm oraz możliwość monitorowania pulsu pod wodą. W przypadku nurkowania, gwarantowana wodoszczelność zegarka powinna wynosić 100 metrów.

Wspinaczkę umili w zegarku sportowym przede wszystkim rozbudowany system GPS wskazujący bardzo dokładnie położenie, kompas oraz wysokościomierz i barometr.

Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem jest zakup zegarka dedykowanego do uprawianej aktywności. Dzięki temu unikniemy wyświetlania na ekranie mnóstwa niepotrzebnych nam informacji, co powoduje jej nieczytelność i zakłócenia treningu. Unikniemy także wydania większych pieniędzy inwestując w funkcje, które będą nam po prostu zbędne.