Świadomość społeczeństwa w zakresie ekologii stale wzrasta. Samochody spalinowe wytwarzają najwięcej szkodliwych substancji. Najbardziej szkodliwymi są dwutlenek węgla napędzający smog oraz tlenek azotu powodujący ciężkie choroby płuc oraz szereg chorób onkologicznych.
Producenci samochodów wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym dążą do ograniczenia emisji spalin, niestety doszli już do granicy możliwości dla silników spalinowych. Dlatego też następnym krokiem jest wdrożenie samochodów z napędem hybrydowym lub samochodów elektrycznych.
Samochód hybrydowy posiada dwie jednostki napędowe – tradycyjny silnik spalinowy i silnik elektryczny. W klasycznych pojazdach hybrydowych nie zachodzi konieczność ładowania akumulatora. Ładowanie najprościej odbywa się poprzez zamianę energii kinetycznej w elektryczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu samochód wyposażony w taki napęd nie wymaga większego zaangażowania użytkownika w obsłudze od typowego samochodu spalinowego. Samochód hybrydowy najlepiej sprawdza się w ruchu miejskim. Ruszanie i jazda z małą prędkością odbywa się wykorzystując silnik elektryczny, natomiast postój powoduje automatyczne wyłączenie obydwu jednostek napędowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu emisja spalin ograniczona jest do minimum a samochód oszczędza około połowę paliwa w porównaniu do zasilanego jedynie silnikiem spalinowym. Odmianą napędu hybrydowego jest hybryda Plug-in. Tego typu samochód posiada mocniejsze akumulatory, które należy doładowywać. Dzięki temu zyskiwana jest możliwość jazdy wyłącznie z silnikiem elektrycznym, natomiast silnik spalinowy wykorzystywany jest tylko w przypadku wyładowania akumulatora. Niestety w przypadku hybryd jazda jedynie na silniku elektrycznym może przebiegać z prędkością do 80km/h a zasięg wynosi od 20 do 50 km.
Najbardziej ekologiczny jest oczywiście samochód elektryczny, czyli posiadający wyłącznie silnik elektryczny. Takie rozwiązanie ma niestety dwie podstawowe wady. Najistotniejszą jest oczywiście konieczność ładowania. Bardzo słaba infrastruktura stacji ładowania nie wykraczająca poza duże miasta jest bardzo kłopotliwa. Pełne ładowanie samochodu elektrycznego nawet w przypadku szybkiego trybu trwa ponad 20 minut co jest bardzo uciążliwe. Drugą wadą jest obecnie wysoka cena zakupu i koszt użytkowania tych samochodów.
Wybór samochodu – hybrydowy czy elektryczny należy do indywidualnej oceny klienta. Nie zmienia to jednak faktu, że już niedługo samochody spalinowe odejdą do lamusa.