Podróż kamperem – jakie koszty?

Nietrudno zauważyć, że podróżowanie kamperem zyskuje w naszym kraju (i nie tylko) na popularności. Każdego roku, szczególnie w miesiącach letnich na trasach, autostradach i drogach krajowych możemy spotkać całe rodziny jadące na wakacje samochodem kempingowym, a widok ten nikogo już nie dziwi. Na pewno przyczyniły się do tego różne sytuacje mające miejsce w ostatnich latach – odwołane wycieczki, anulowanie loty, bankrutujące hotele czy niewypłacalne biura podróży – między innymi to powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na organizację urlopu na własną rękę.

Kilka słów o kamperach

Samochody kempingowe (nazywa kamperami) to nic innego jak pojazdy które zostały przebudowane w taki sposób, aby zapewniały nocleg oraz minimum podstawowe wygody podróżnym. Lodówka, kuchenka gazowa, toaleta z prysznicem, wygodne miejsca noclegowe, telewizja – te rzeczy nikogo już od dawna nie dziwią, a grzejniki czy klimatyzacja również nie są niczym zaskakującym.

Kampery budowane są na bazie popularnych samochodów dostawczych do 3,5 tony i dzięki temu możliwe jest prowadzenie ich bez żadnych dodatkowych uprawnień poza prawo jazdy kategorii B. Na rynku znajdziemy wiele firm które zajmują się budową samochodów kempingowych i oferują one do zakupu zupełnie nowe pojazdy.

Czy kupować na własność?

Nowoczesny, wygodny i dobrze wyposażony kamper to niemały wydatek – ceny sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Do tego dochodzi bieżąca obsługa – usuwanie drobnych usterek, czynności serwisowe, przeglądy techniczne i ubezpieczenie. W trakcie całego roku uzbiera się z tego całkiem pokaźna sumka. Warto też pamiętać, że tego typu pojazd, a zwłaszcza jego wyposażenie może być łakomym kąskiem dla ludzi lubiących cudzą własność. Wilgoć również nie sprzyja dobrej kondycji sprzętów elektrycznych i elektronicznych zainstalowanych wewnątrz kampera. Dlatego jedyna rozsądna opcja na przechowywanie kampera to garażowanie. To kolejne koszty.

Dla zdecydowanej większości osób lepszym wyjściem będzie wypożyczenie kampera. Obecnie na rynku znajdziemy sporo firm, które z uwagi na spora konkurencję w branży starają się przygotowywać coraz ciekawsze i bardziej atrakcyjne oferty. Na Śląsku znajdziemy wypożyczalnię, która posiada nową, zadbaną flotę oraz dobrą ofertę i konkurencyjne ceny. W tym miejscu warto również wspomnieć, że wypożyczając kampera zazwyczaj będziemy mieli uzupełnioną wodę zbiornikach, akumulatory będą naładowane, toaleta będzie świeżo zalana specjalnym płynem, a butla z gazem pełna.

Pozostałe koszty podróży

Oczywiście głównym kosztem będzie paliwo, ale tego wydatku nie unikniemy podróżując jakimkolwiek pojazdem. Fakt, że kamper będzie spalał nieco więcej niż mała osobówka, ale powiedzmy że są to różnice nieznaczne. Podobnie sprawa wygląda z kwestią winiet na autostrady – tutaj warto być uważnym i dokładnie dowiedzieć się jaką winietę potrzebujemy w przypadku samochodu kempingowego.

Koszt noclegu to zazwyczaj koszt miejsca postojowego na polu biwakowym. W cenie mamy zazwyczaj możliwość przyłączenia się do mediów (prąd, woda) oraz możliwość korzystania z infrastruktury konkretnego obiektu – na przykład plaża, plac zabaw, boiska itp.

Koszt podróżowania kamperem będzie zależny głównie od tego czy zdecydujemy się na zakup własnego samochodu kempingowego, czy wybierzemy ofertę jednej z licznych wypożyczalni. Pozostałe opłaty będą niemal identyczne. Czy będzie to tańsza forma wypoczynku niż pobyt w hotelu? To zależy głównie od nas. Trzeba jednak pamiętać, że wyjazd kamperem to przede wszystkim wspaniała przygoda, która na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.