Kategorie
Technologia

Jak wygląda życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Kiedy wieczorem spojrzymy na bezchmurne niebo, możemy zobaczyć jak z dużą prędkością przemyka po nim świecący punkt. Nie jest to samolot ani spadająca gwiazda czy rakieta i wbrew rozczarowaniu niektórych, nie jest to także UFO. Ta jasna kropka widoczna z Ziemi gołym okiem to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, będąca satelitą nadającą się do zamieszkania, ale głównie służy jako laboratorium mikrograwitacyjne.

Jak powstała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna?

Nie będzie w tym żadnej przesady, ale MSK to chyba jedno z największych osiągnięć ludzkości. Zbudowana za blisko 150 miliardów dolarów Stacja jest jedynym takim przedsięwzięciem jakie kiedykolwiek powstało. Zbudowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zajęło 10 lat i ponad 30 misji. Jest to wynik współpracy naukowej i inżynierskiej pięciu agencji kosmicznych reprezentujących 15 krajów. Stacja kosmiczna jest w przybliżeniu wielkości boiska do piłki nożnej: waży 460 ton, a na jej pokładzie przebywa stała załoga, która krąży 420 km nad Ziemią z prędkością wynoszącą 27,5 tysiąca km/h, dzięki temu astronauci mogą oglądać wschód i zachód słońca co 92 minuty.

Jak się żyje w stanie nieważkości?

Nie trudno sobie wyobrazić, że życie w kosmosie ie jest łatwe i znacznie różni się od tego na Ziemi. Będąc w stanie nieważkości nawet proste czynności stają się bardziej skomplikowane do wykonania. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nigdy nie wraca na Ziemię, więc astronauci są pod telefonem przez całą dobę i mogą pracować 16 godzin z rzędu. Do codziennych obowiązków załogi należy nadzorowanie stacji, np. czyszczenie filtrów powietrza czy aktualizacja sprzętu komputerowego. Ciekawostką jest to, że narzędzia i sprzęt którego używają astronauci do wykonywania prac, muszą być zabezpieczone magnesami. Zerowa grawitacja i wschód słońca co 90 minut mogą zakłócić zdrowie członków załogi, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, więc wszyscy biorą udział w eksperymentach medycznych, aby obserwować reakcje ludzkiego ciała na przebywanie w kosmosie przez długi czas. Astronauci muszą także trenować przez dwie godziny dziennie, ponieważ permanentny stan nieważkości mógłby doprowadzić do zaniku mięśni.

Kto może się znaleźć na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pracują astronauci, będący naukowcami z takich dziedzin jak: medycyna, inżynieria, fizyka, chemia i biologia. Mają za zadanie wykonywać liczne eksperymenty naukowe na zlecenie agencji rządowych, ale także prywatnych firm i instytucji o charakterze edukacyjnym. Badania mogą obejmować szeroki zakres, od uprawy warzyw, aż po drukowanie w warunkach zerowej grawitacji. Jednak najbardziej ambitne zadania polegają na pomocy ludziom w ich zadaniach na Ziemi, a także poprawie warunków życia w kosmosie, aby w przyszłości można było podróżować na inne planety.

Podsumowanie

Oglądanie Ziemi z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej musi być niesamowitym przeżyciem, a samo jej zbudowanie jest ogromnym osiągnięciem ludzkości i dowodzi tego, że wspólnie możemy dokonać czegoś wielkiego.